Prawo jazdy w Austrii- kiedy przepisy nakładają na kierowcę obowiązek jego wymiany?

Kwestia ta powinna być szczególnie istotna dla osób mieszkających w Austrii lub też wybierających się tam na dłuższy okres czasu lub też pracujących w tym kraju. Jednym z częściej zadawanych pytań na forum jest pytanie o konieczność wymiany polskiego prawa jazdy na austriackie. Generalnie, w myśl jednego przepisu dla całej Unii Europejskiej, istnieje zasada wzajemnego uznawania tego dokumentu przez państwa członkowskie. Oznacza to, że prawo jazdy wydane w Polsce będzie też respektowane w innych krajach członkowskich. Wobec tego, czy wymiana jest konieczna i kiedy należy ją przeprowadzić w praktyce?

Dokument jest ważny tyle, na ile został wystawiony

Prawo jazdy ma swoją datę ważności. Jeśli więc nasze prawo jazdy jest nadal ważne w momencie przyjazdu do Austrii, możemy je bez przeszkód wykorzystywać. Trzeba oczywiście jeszcze wziąć pod uwagę to, czy kierowca spełnia kryterium wiekowe uprawniające go do kierowania pojazdem danej kategorii. Można więc przyjąć, że posiadane prawo jazdy wydane w Polsce będzie też ważne w Austrii i nie trzeba od razu go wymieniać. Dopiero w momencie wygaśnięcia jego ważności, trzeba podjąć decyzję o jego odnowieniu- najczęściej dokonuje się tej czynności w tym kraju, który obecnie stanowi nasze miejsce zamieszkania. Wówczas możemy się udać do urzędu austriackiego i tam poprosić o wydanie prawa jazdy w Austrii. Inna sytuacja związana z tym, kiedy wymienić prawo jazdy w Austrii może dotyczyć prawa jazdy, które zostało wystawione w kraju nie należącym do Unii Europejskiej. Wówczas taki kierowca będzie musiał wyrobić sobie dokument do pół roku od momentu podjęcia zamieszkania w Austrii.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zasady te dotyczą kierowców prowadzących auta osobowe. Trochę inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C oraz D. W takim przypadku muszą oni dokonać przepisania prawa jazdy na austriackie do 5 lat od zmiany miejsca zamieszkania i przeniesienia się do Austrii. Istotna jest także kwestia związana z meldunkiem na stałe w Austrii- mając go można w każdym momencie, dobrowolnie wystąpić o wydanie nowego, austriackiego prawa jazdy. Jeśli jednak jakakolwiek kwestia budzi nasze wątpliwości- zawsze możemy zdecydować się na poradę prawną, podczas której prawnik szczegółowo wyjaśni nam, czy w naszym przypadku wymiana dokumentu jest już konieczna. Więcej rzetelnych informacji znjadziesz na stronie: https://www.smr-law.at/pl/czy-i-kiedy-nalezy-wymienic-polskie-prawo-jazdy-w-austrii/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *