Przedłuż życie swojego silnika

Silnik stanowi nie jako serce każdego samochodu, bez układu napędowego pojazd nie będzie się poruszał, dlatego ważna jest odpowiednia dbałość o silnik. Dotyczy to nie tylko silników samochodowych, ale także silników, które stosowane są w różnego typu maszynach, takich jak silniki, które oferuje – marka Lifan. Prawidłowa opieka nad silnikiem zapewnia dużo dłuższe jego funkcjonowanie bez usterek czy konieczności remontowania go.

Dbałość o silniki jest zwłaszcza obecnie bardzo istotna, bowiem wymiana na nowy jest z reguły bardzo kosztowna, a producenci coraz częściej wkładają do swoich samochodów i innych urządzeń silniki, które bez problemu funkcjonują przez okres gwarancji i potem przez jakiś czas. Jednak dzięki prawidłowemu dbaniu o silnik można będzie go użytkować bez konieczności naprawa przez dłuższy czas.

Przede wszystkim istotna jest częsta wymiana oleju silnikowego, warto robić to nawet częściej niż zalecają producenci samochodów. Dlaczego? Ponieważ jeśli olej silnikowy jest już zużyty lub jeśli jest już rozrzedzony paliwem to wówczas nie zabezpiecza on tak dobrze przed tarciem, a dodatkowo może także negatywnie wpływać na naprężenie łańcucha rozrządu. Aby uniknąć problemów jakie może wywołać zużyty olej silnikowy warto wymieniać go regularnie i w miarę często.

Warto pamiętać także, że silniki nie lubią częstego uruchamiania na krótką chwilę, nie mają bowiem wówczas czasu, aby osiągnąć temperaturę roboczą, a zimny silniki zaraz po jego włączeniu przez ułamek sekund nie jest smarowany, co oznacza, że im częściej uruchamiamy zimny silni, tym szybciej będzie się on zużywał.

Ważnym elementem układu napędowego, na który należy zwracać uwagę jest także układ chłodzenia. Jeśli nie jest on sprawny, może dochodzić do przegrzewania silnika, co może stać się przyczyną jego uszkodzenia. Ważne jest, aby wszystkie przewody tego systemu, a także wentylator chłodnicy działał poprawnie. Należy także zwrócić uwagę na płyny chłodnicowe – to specjalne substancje, które zapewniają dobre chłodzenie całego układu napędowego, nie można ich zamieniać na wodę, bowiem woda zaczyna wrzeć w znacznie niższych temperaturach niż płyny chłodnicowe, a zagotowanie wody w chłodnicy, w najlepszym wypadku zmusi kierowcę do przymusowego postoju. Takie płyny mają także wyższą temperaturę krzepnięcia, a więc nie zamarzną w czasie mrozów. Należy pamiętać o uzupełnianiu i wymianie płynów chłodnicowych, bo one także się zużywają. Zatem dbając o silnik czy to w samochodzie czy w maszynach należy dbać o prawidłowe smarowanie jego elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *