Silnik hydrostatyczny a rodzaj oleju

Silniki hydrostatyczne

Silniki hydrostatyczne, czyli tak zwane napędy hydrauliczne to napędy, w których wykorzystywana jest energia cieczy, aby wytworzyć pracę mechaniczną. Jest to specyficzny rodzaj silnika, ale także znajdujący zastosowanie w motoryzacji, jednak ze względu na to, że jest on inaczej zbudowany i zachodzą w nim inne procesy również oleje, które używane są w takiego rodzaju napędach różnią się od standardowych olejów samochodowych. Tego typu oleje można znaleźć między innymi na stronie – http://www.olejarz.pl/hl/241-olej-hydrauliczny-hl-46-5l-konfekcja.html.

Właściwości olejów hydraulicznych

Oleje hydrauliczne posiadają właściwości umożliwiające ich sprężenie do wysokiego ciśnienia i ta cecha decyduje o ich przydatności dla napędów hydraulicznych. Poza tym działają one tak samo jak tradycyjne oleje, czyli ich zadaniem jest oliwienie części silnika, które ulegają tarciu, aby dłużej zachować ich żywotność.

Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Wybierając rodzaj oleju hydraulicznego warto wiedzieć, że dzielą się one na cztery lub siedem klas (w zależności od normy jaka jest zastosowana do klasyfikacji), podstawą klasyfikacji jest tutaj lepkość oleju, a zatem to jak mocno przylega on do chronionych elementów. Innymi słowy im większa lepkość, tym większa ochrona elementów trących. Normami, które odnoszą się do olejów hydraulicznych są: ISO-L-HL oraz ISO 3448 VG 32-150. Kategoria oleju oraz norma według, której został on zaklasyfikowany do danego poziomu lepkości to informacje jakie producenci podają na opakowaniach olejów.

Wybór oleju hydraulicznego

W zasadzie to na jaki olej hydrauliczny zdecyduje się kupujący w dużej mierze zależy od jego potrzeb. Każdy powinien zaznajomić się z klasami lepkości olejów, aby mieć świadomość po jaki produkt sięga, mając takie podstawowe informacje można zdecydować o zakupie oleju, który będzie odpowiadał potrzebom kupującego i będzie odpowiedni do posiadanego przez niego silnika hydrostatycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *