Sprzedaż samochodu – praktyczny poradnik

Planując sprzedaż samochodu dobrze jest się do tego wcześniej przygotować, aby mieć pewność, że sprzedaż pójdzie pomyślnie i bez jakichkolwiek przeszkód, a za sprzedawany samochód uzyskamy cenę, którą zakładaliśmy. Warto zatem przygotować się do sprzedaży samochodu. Oto najważniejsze kwestie o jakich należy pamiętać przed, w trakcie i po sprzedaży automobilu.

 

  1. Przygotowanie samochodu do sprzedaży – zanim rozpoczniemy proces sprzedaży samochodu dobrze jest odpowiednio go do tego przygotować, czyli odkurzyć wnętrze, umyć i nawoskować karoserię. Sprawdzić czy nie ma w niej zadrapań i otarć, a jeśli są to je zniwelować. Dobrze jest także dokonać napraw drobnych usterek, jeśli takie się pojawiły. Wszystkie te czynności są istotne, bo wrażenia wizualne mają znaczenie w sprzedaży. Robiąc zdjęcia samochodu, jeśli chcemy umieścić ogłoszenie na portalu aukcyjnym dobrze jest zrobić je w słoneczny dzień, pamiętajmy też o zrobieniu zdjęć z różnej perspektywy.
  2. Sprzedać używany samochód można na wiele różnych sposobów. Za pośrednictwem internetu, czyli umieszczając anons na jednym z serwisów aukcyjnych, albo portali zajmujących się stricte pośrednictwem pomiędzy sprzedającymi, a kupującymi samochody. Można udać się w niedziele na giełdę samochodową, gdzie zjeżdżają się właściciele samochodów i kupcy. Można także sprzedać samochód od ręki korzystając w tym zakresie z usług skupów samochodowych, takich jak – skup samochodów za gotówkę małopolska.
  3. Kolejnym etapem, jeśli uda się już znaleźć kupca na samochód jest przygotowanie umowy kupna – sprzedaży pojazdu. W takiej umowie powinny znaleźć się zarówno dane kupującego, jak i dane sprzedającego, a także dane pojazdu podlegającego transakcji oraz jego wartość. Należy także pamiętać, że od takiej umowy należy odprowadzić podatek od umów cywilnoprawnych, jeśli wartość samochodu przekracza 1000 zł.
  4. Ostatnim etapem w sprzedaży samochodu jest udanie się do odpowiedniego urzędu i wyrejestrowanie samochodu. Teoretycznie prawo polskie nie przewiduje żadnych kar, do osób, które tego obowiązku nie dopełnią, jednak jeśli nowy właściciel popełni przestępstwo drogowe to my jako urzędowo figurujący właściciel możemy mieć prze to nieprzyjemności, aby ich uniknąć dobrze jest zatroszczyć się o dopełnienie formalność i niezwłocznie udać się do urzędu.

 

Dzięki tym czterem najistotniejszym punktom możemy zadbać o to, że sprzedaż samochodu przebiegnie pomyślnie i bez jakichkolwiek przeszkód, a my zainkasujemy gotówkę za dawny samochód.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *