Wszystko co warto wiedzieć o silnikach spalinowych

Krótka historia silnika spalinowego

Silnik spalinowy został zbudowany w 1878 r. przez Nikolausa Otto, choć za jego ojca uważać powinno się raczej francuskiego inżyniera Beau de Rochas, który ponad dziesięć lat wcześniej opracował koncepcję obiegu cieplnego przy spalaniu w stałej objętości. Od momentu wynalezienia silnika spalinowego jego rozwój stał się niezwykle dynamiczny, a unowocześnione wersje powstawały niemal z roku na rok. Już w 1879 r. pojawił się pierwszy silnik benzynowy, zaczęło powstawać także wiele firm zajmujących się produkcją silników oraz doświadczeniami zmierzającymi do wyprodukowania silnika o coraz większej mocy, w efekcie już w 1895 r. powstał silnik o mocy 1000 KM. W pierwszych silnikach proces spalania inicjowała iskra, stąd określenie tego rodzaju silników, jako silniki z zapłonem iskrowym. Do dziś takie silniki wykorzystywane są w motoryzacji. Z czasem powstały także silniki z samoczynnym zapłonem, jako pierwszy taki silnik skonstruował Rudolf Diesel w 1897 r., oraz nadal rzadko wykorzystywane silniki z głowicą żarową.

Zasada działania silnika spalinowego

Ogólną zasadą działania silników spalinowych jest zmiana energii powstałe w wyniku reakcji spalania w pracę mechaniczną. Dzieje się to poprzez spalanie mieszanki substancji łatwopalnych, w wyniku tego procesu powstaje duża ilość gazów będących efektem procesu spalania. Gazy te charakteryzują się wysoką temperaturą oraz dużym ciśnieniem, podczas rozprężania energia powstała w wyniku tego procesu powoduje przesunięcie tłoków spalinowych i w ten sposób energia powstała w procesie spalania przeobrażana jest w pracę.

Podział silników spalinowych

Silniki spalinowe dzielone są w różny sposób, według różnych kryteriów. Najogólniej silniki spalinowe dzieli się na odrzutowe i tłokowe. Ze względu na rodzaj zapłonu (o czym wspominano już wcześniej) dokonywany jest podział na silniki z zapłonem iskrowym, silniki z zapłonem samoczynnym oraz silniki z głowicą żarową. Inny podział bierze pod uwagę budowę silnika, mówi się wówczas o silnikach z tłokiem wirowym, dwu i czterosuwowych.

Wykorzystanie silników spalinowych

Od momentu ich wynalezienia, po dziś dzień silniki spalinowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, można się o tym przekonać odwiedzając stronę – https://lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe. Można tam odnaleźć wiele różnorodnych silników różnej wielkości, które znajdują zastosowanie tak w motoryzacji, jak i maszynach ogrodowych, rolniczych, itp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *