Nie zawsze dysponujemy dokładnie takim terenem, który byłby łatwy do zagospodarowania. Zdarza się, że musimy radzić sobie z terenem, który wymaga specjalnych rozwiązań budowlanych, a co za tym idzie musimy zastanowić się nad tym, jakie materiały wykorzystać.
Jednym z częściej spotykanych problemów jest nieodpowiednie podłoże, na którym będziemy musieli wykonać inwestycję. Może to być sytuacja, w której grunt jest zbyt miękki i osiada w sposób nierównomierny, nie jest stabilny, a także możemy mieć do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Na takim gruncie obciążenie, które zastosujemy podczas budowy może rozkładać się nierównomiernie, a co za tym idzie może osiadać w różnym tempie i na różnych poziomach. Należy zastanowić się nad tym, jak rozwiązać ten problem, a jednym z bardziej polecanych sposobów jest zastosowanie palowania. Solidną alternatywą dla tej strategii, jednocześnie tańszą jest wykonane specjalnej warstwy keramzytu, na przykład kruszywa od Leca® KERAMZYT.
Na czym polega wykorzystanie keramzytu w tym przypadku?
Zdecydowanie najlepiej jest obliczyć, jak gruba warstwa keramzytu powinna się znaleźć pod konkretną inwestycją. Należy wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim wagę domu. W miejscu, w którym ma zostać wykonana inwestycja należy pozbyć się ziemi, a następnie wysypać grubą warstwę keramzytu odpowiedniej frakcji. Zazwyczaj warstwa ta powinna mieć grubość do około 90 cm. Bezpośrednio na tak ułożonym keramzycie od Leca® KERAMZYT wylewa się specjalną betonową płytę, która również jest wyposażona w podwójne zbrojenie. Jest to płyta, która ma za zadanie równomiernie rozkładać obciążenie na powierzchni całego budynku. Na tej płycie można przystąpić do budowania samego domu. Jak widać, teoretycznie technika zastosowania keramzytu nie jest wcale skomplikowana.
Dlaczego akurat taka metoda może okazać się najlepsza?
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że jest ona naprawdę skuteczna i sprawdziła się w wielu projektach budowlanych. Tym samym można powiedzieć, że jest bardzo dobrą alternatywą dla metody palowania. Ogromną zaletą keramzytu jest to, że zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, więc cały fundament jest zabezpieczony od gruntu. Keramzyt jest materiałem atrakcyjnym cenowo, można go zaaplikować w miejsce docelowe dość szybko i bez konieczności wykorzystywania skomplikowanych maszyn. Można go na przykład wdmuchać bezpośrednio na miejsce docelowe z wykorzystaniem odpowiedniego do tego celu urządzenia.
Jedną z największych zalet keramzytu jest także to, że jest to kruszywo, co oznacza, że dość dobrze będzie on dostosowywał się do wszystkich nierówności, a także do ewentualnych rur czy instalacji, które będą miały się znaleźć bezpośrednio pod budynkiem, a które również trzeba będzie ułożyć. W przeciwieństwie do panowania, keramzyt ma tę dużą zaletę, że na pewno nie będzie powodował na miejscu docelowym żadnych zakłóceń, które mogą się zdarzyć przy zastosowania metody palowania. Na pewno więc jego użycie nie będzie uszkadzało sąsiednich budynków