Założenie spółki w Hiszpanii – jak wygląda cała procedura?

Rejestracja spółki w Hiszpanii stanowi alternatywę dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Te dwa podmioty bardzo się między sobą różnią, a podstawową różnicą jest to, że do spółki może przystąpić kilka osób w ramach tej samej organizacji. Aby ułatwić przedsiębiorcom cały proces rejestracyjny w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stworzono specjalny jej wariant „nowe przedsiębiorstwo”. Czy w tym wariancie zakładanie spółki faktycznie jest szybsze? W praktyce skorzystanie z możliwości rejestracji tego wariantu nie jest zbyt dużym ułatwieniem. Najlepiej jest więc przyjąć, że cały proces rejestracyjny może trwać od trzech do dziewięciu tygodni czasu. W jaki sposób funkcjonuje taka firma w Hiszpanii i jak wygląda zakładanie spółki w praktyce?

Od numeru identyfikacji przedsiębiorcy do podpisania aktu założycielskiego

  • Pierwszym etapem całego procesu jest wyrobienie sobie numeru NIE. Jest to specjalny numer identyfikacji cudzoziemców, który muszą posiadać zarówno udziałowcy jak i członkowie zarządu. Analizując poszczególne etapy zakładania spółki, jest to pierwsza i najważniejsza rzecz.
  • Kolejne zadania, jakie stoją przed przyszłym przedsiębiorcą są równie ważne. Dobrze, aby już na tym etapie mieć pomysł na to, jak spółka będzie się nazywać. W następnym kroku trzeba bowiem przeprowadzić weryfikację dostępności nazwy firmy, którą potwierdzi odpowiedni urząd.
  • Tak naprawdę, rejestracja półki odbywa się poprzez podpisanie aktu założycielskiego. Fakt ten musi odbyć się przed notariuszem. Urzędnik poświadcza bowiem legalność dokumentu, który jest najistotniejszy z punktu widzenia nowej firmy. Chociażby ze względu na to, że zawiera tak kluczowe informacje jak rozdysponowanie udziałów spółki na poszczególnych jej uczestników. Na tym etapie spółka powinna mieć też swój statut.

Kolejne kwestie urzędowe

Następne etapy zakładania spółki, które stoją przed przyszłym przedsiębiorcą to rejestracja podmiotu w hiszpańskim urzędzie skarbowym, nadanie specjalnego numeru VAT do rozliczeń podatkowych, a czasem niezbędne są też różnego rodzaju zezwolenia związane z profilem prowadzonej działalności. Każda spółka musi oczywiście posiadać swój rachunek bankowy, na którym zostanie wykazana kwota minimalna kapitału początkowego. Równie ważnym zadaniem jest wykonanie rejestracji pracowników w systemie ubezpieczeń społecznych.

Czy warto rejestrować spółkę w praktyce?

Na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decydują się te osoby, które są skuszone stosunkowo niskimi kosztami prowadzenia biznesu. Hiszpania oferuję bowiem bardzo korzystne stawki podatkowe przez pierwsze dwa lata prowadzenia spółki. Jest to preferencyjna stawka znacznie niższa od podstawowej. Działając w Hiszpanii mamy oczywiście łatwy dostęp do innych państw będących członkami Unii Europejskiej. Kraj ten jest też dość atrakcyjnym miejscem do życia, a poszczególne regiony dodatkowo oferują liczne programy pomocowe wspierające inicjatywy przedsiębiorców.

Zapraszamy do kontaktu https://accountingservicesinspain.com/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *